JANUSZ KACZOREK . ARCHITEKT . PRACOWNIA AUTORSKA
ENGLISH
ENGLISH
PORADY
POWRÓT

Projekt typowy - jak wybrać?

Jak wybrać odpowiedni dla siebie projekt domu?
Po pierwsze trzeba wiedzieć czego się szuka. Po drugie trzeba wiedzieć jak szukać. A nie jest to łatwe. Projekt typowy domu jednorodzinnego - tak jak każdy produkt na rynku - jest starannie i efektownie "opakowany" i reklamowany. Głównym elementem reklam są kolorowe widoki domu - tonącego w zieleni - otoczonego uśmiechniętymi rodzinami i luksusowymi samochodami. Natomiast to co istotne, czyli rozplanowanie wnętrza czy wielkość i wysokość pomieszczeń jest na drugim i trzecim planie. Czasami jest to tylko chwyt reklamowy - żeby podsunąć pozytywne skojarzenia. Czasami jest to niestety celowe wprowadzanie w błąd, chowanie oczywistych wad projektu - czyli krótko mówiąc sprzedaż bubla.

Co mogę poradzić, żeby Państwo nie dali się naciąć na podobne praktyki ?
Najłatwiej poradzić się doświadczonego architekta. Ale nie wszyscy mają takie możliwości. Postaram się zatem podpowiedzieć jak samemu się do tego zabrać.

Trzeba wiedzieć czego się chce
Pierwszy warunek sukcesu to wiedza czego szukać. Należy sporządzić listę życzeń, oczekiwań - począwszy od ogólnych aż do bardziej szczegółowych. Większość katalogów z projektami jest uporządkowana według wielkości i typów domów - tak aby łatwiej i szybciej można było się po nich poruszać. Zatem na początek należy ustalić ogólne parametry domu. Po kolei:

1. wielkość:
określamy dodając powierzchnie poszczególnych pomieszczeń i mnożąc przez 1,15 lub 1,20 aby uzyskać powierzchnię całości wraz z komunikacją /komunikacja w domu to od 10% do 25% powierzchni pozostałych pomieszczeń/. Jest to rzecz jasna przybliżona wartość, bowiem niektóre domy są lepiej "poukładane" wewnątrz od innych i mimo mniejszej powierzchni są bardziej funkcjonalne i przestronne.
Wskazówka dla tych co wyrośli w "wielkiej płycie": nie należy zapominać o pomieszczeniach gospodarczych tak ważnych w domu jednorodzinnym /schowki, garderoby, pralnie, miejsce na kocioł, hydrofor, itp.
Zapisać - powierzchnia użytkowa domu: ................... (+/- 20 m2)

2. typ domu:
parterowy czy piętrowy? podpiwniczony? wolnostojący czy bliźniaczy? Tu muszę odesłać do artykułów już publikowanych na łamach Ładnego Domu, bowiem nie starczy miejsca na wyczerpującą odpowiedź. Krótko mówiąc każdy typ ma swoje wady i zalety /które zostały opisane w wymienionych artykułach/. Ale ostateczny wybór ma bardzo subiektywne przesłanki, zależy od rytmu i sposobu życia mieszkańców, od ich nawyków i przyzwyczajeń.
Zapisać - preferowany typ domu: .........................

3. układ pomieszczeń:
zależy od usytuowania domu na działce i względem stron świata. Ważne są widoki z okien, odległości od granicy działki i otaczających domów, nasłonecznienie pomieszczeń. Należy tak dobierać projekt, aby najważniejsze pomieszczenia były zwrócone we właściwą stronę i miały dostateczną ilość światła.
Najistotniejsze są widoki z okien i oświetlenie w pomieszczeniach z których najczęściej i najdłużej korzystamy. Dla przykładu - dobrze jest aby przynajmniej jedno okno z pokoju dziennego czy gabinetu było na tyle duże, żeby zwyczajnie czerpać przyjemność z posiadania ogrodu. Najlepiej jeżeli są to drzwi balkonowe, które latem można szeroko otworzyć. Z drugiej strony, w trosce o odpowiedni mikroklimat w domu, należy ochronić te pomieszczenia przed przegrzaniem. Czyli wybrać taki projekt w którym okna są częściowo osłonięte (daszek, załom muru, pergola,..) lub tak skierowane aby pomieszczenia nie były wystawione na zbyt długie oddziaływanie słońca (szczególnie kierunek - południowy-zachód, zachód).

Zapisać - usytuowanie pomieszczeń (od ogrodu, od ulicy, największe okna od strony....):
a. część dzienna ...............................................................
b. kuchnia z jadalnią..........................................................
c. pomieszczenia techniczne...........................................
d. sypialnie.........................................................................
e. pomieszczenia sanitarne..............................................

4. wielkość i kształt działki:
ma bezpośredni wpływ na gabaryty domu. W większości katalogów podaje się minimalne wymiary działki, tzn. takie żeby odległości domu od granic działki były zgodne z przepisami. Dają one pogląd czy dom mieści się "na wcisk", czy też pozostawia pewną dozę swobody. Powyższe dane są bardzo przydatne szczególnie przy nietypowych wymiarach działek /np. wąskich/.
Zapisać - minimalna szerokość i długość działki: .........................

5. media:
sposób zaopatrzenia domu w media ma wpływ na to jaką wielkość mają pomieszczenia techniczne, a także na to gdzie są usytuowane. Dla przykładu dom ogrzewany gazem ziemnym wymaga niewielkiego pomieszczenia na kocioł c.o., inaczej w przypadku kotła olejowego, gdzie dochodzą zbiorniki na paliwo.

6. wszelkie dodatkowe informacje mające wpływ na wstępną selekcję projektów:
Zapisać - styl architektoniczny domu, możliwość rozbudowy, szacowana cena budowy domu, wielkość garażu,wysokość domu /często określana w Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu/, wysokość poszczególnych kondygnacji, nachylenie i rodzaj dachu, itp.

Im więcej zdefiniujemy warunków które powinien spełniać dom, tym celniejszy będzie nasz wybór.


Janusz Kaczorek
architekt

TEKST PUBLIKOWANY W MIESIĘCZNIKU "ŁADNY DOM"